عبدالحسین طوطیایی، پژوهشگر و محقق:
بازنگری در اصل ۴۴
یک پژوهشگر معتقد است با توجه به وضعیت کارخانه‌های مادری که در قالب اصل 44 قانون اساسی واگذار شده است و همه آنها تقریبا ورشکست شده‌اند، نیاز است در خصوص آنها بازنگری صورت بگیرد.
آخرین گزارش ماهانه اوپک:
افزایش قیمت نفت ایران با توجه به تحریم‌ها
باتوجه به جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ژوییه سال ۲۰۱۹ به ۲.۲۱۳ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران یک دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه گران شد.
سعید لیلاز تحلیلگر مسایل اقتصادی:
اختیارات رییس جمهور و سهمیه‌بندی سوخت
یک کارشناس اقتصادی معتقد است طبق قانون در ایران رییس‌جمهور به عنوان رییس هیات دولت فقط در حوزه حرکت‌های اقتصادی آن هم با تایید مجلس می‌تواند مبسوط‌‌الید اقدام کند.
علی اصغر زرگر، تحلیلگر مسایل اقتصادی:
اقتصاد غیر نفتی تحریم‌ها را ناکارآمد می‌کند
یک تحلیلگر مسایل اقتصادی بر اساس اعلام منابع بین‌المللی ایران بیش از 100 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد. بنابراین کشورمان می‌تواند از این ذخایر استراتژیک خود در مواقع ضروری استفاده کند.
کارشناس مسایل اقتصادی:
حذف ریال به سود اقتصاد کشور است
یک کارشناس اقتصادی معتقد است حذف صفر از واحد پول ملی در بلندمدت خوب است و منافع آن بیش از مضراتش است اما مکانیزم اجرایی سختی دارد.
حمیدرضا شکوهی، کارشناس اقتصادی:
نفت، عامل ثبات یا بی‌ثباتی
یک کارشناس اقتصادی معتقد است با‌ تزریق بیش از حد درآمد ارزی در شرایطی که الزامات توسعه‌ای و زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت‌های تولیدی فراهم نباشد و از سویی نیز نااطمینانی و ابهام در آینده فضای کشور بی‌ثبات وجود داشته باشد.
محمود جامساز، کارشناس اقتصادی:
اقتصاد دولتی و فرار مالیاتی
یک کارشناس اقتصادی معتقد است برای بهبود شرایط و کاهش فرارهای مالیاتی، دولت باید طیف مودیان مالیاتی را گسترش دهد و تمام شرکت‌هایی که وابسته به نهادهای نظامی و بنیادهای مربوط به حاکمیت هستند.
فریدون احمدی، نماینده مجلس شورای اسلامی:
برای تولید به صنعت فرصت بدهید
یک نماینده مجلس معتقد است اهتمام از تولید و صیانت از بخش‌های صنعت است. شرایط کشور خطیر است، همه باید دست به دست هم دهیم تا انسجام داخلی حفظ شود.
تحلیل‌گر مسایل اقتصادی:
رانت در ایران چگونه آغاز شد
مجید سلیمی‌بروجنی معتقد است از آن‌جایی که پی‌جویی منفعت شخصی رابطه معکوسی با پیگیری منفعت جمعی دارد، این شیوع فرصت‌طلبی در سطح گسترده جامعه را با بحران جدی مواجه می‌کند.
سعید لیلاز، تحلیل‌گر مسایل اقتصادی:
دولت حذف یارانه‌های ثروتمندان را عملی کند
یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است ما جامعه اطلاعاتی بسیار نیرومند و کارآمدی داریم و هم اینکه سال‌های سال است در وزارت تعاون بخش مهمی از این جامعه اطلاعاتی را به صورت هدفمند ایجاد شده است.