محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران:

قوه قضاییه در مورد عدم پیگیری پرونده عیسی شریفی توضیح دهد

عضو شورای شهر تهران می‌گوید: صحبت ما با آقای رئیسی و مجموعه همکاران ایشان در دستگاه قضائی این است که با توجه به تاخیر 30 ماهه صورت گرفته در اطلاع‌رسانی به افکار عمومی، شورای شهر و شهرداری به عنوان ذینفعان این پرونده، اقدام عاجلی را برای روشنگری ماجرا تدبیر کنند.

به گزارش پرسشگری و به نقل از امتداد؛ محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران، ضمن اشاره به پرونده قدیمی عیسی شریفی قائم مقام محمدباقر قالیباف در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:
امیدواریم که حضور ابراهیم رئیسی و تدابیر و رویکرد او در قضایا باعث پاسخ به سوالات و ابهامات زیاد در خصوص این پرونده شود. ما در دو سال گذشته این سوال را مکررا مطرح کردیم که اگر هر پرونده مشابه با چنین پرونده‌ای در دستور کار رسیدگی قضائی قرار می‌گرفت، آیا اینگونه در خصوص آن عمل می‌شد؟ اگر فرض ما بر این باشد که پرونده عیسی شریفی دارای ماهیت صرفا اقتصادی و خالی از هر مسئله دیگری بوده، آیا مشابه سایر پرونده‌ها با آن رفتار قضائی صورت گرفته است؟
اینکه مدت‌هاست، عنوان می‌شود که شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی در قوه قضائیه تشکیل شده و البته جلساتی از آن را هم در مواردی شاهد بوده‌ایم، سوال این است که چرا در طول 2 سال حضور ما و با احتساب زمان طرح آن در 6 ماه پیش از شورای شهر پنجم در این شعب ویژه مورد رسیدگی قرار نگرفته است. 
این که این پرونده در کنار پرونده حسین فریدون مطرح شده و سخنگوی قوه قضائیه به مانند دفعات گذشته، تنها به یک خبر نیم جمله‌ای در خصوص ان اکتفا کرده است نیز، جای تامل دارد. به‌عنوان نمونه در خصوص این پرونده، گفته می‌شود که بالغ بر 500 صفحه کیفرخواست تنظیم شده است. اساسا سوال این است که چه ایرادی برای اطلاع رسانی در خصوص این پرونده به مانند همه پرونده‌ها، نظیر همین پرونده حسین فریدون وجود داشت که تا کنون ده‌ها بار در خصوص آن خبررسانی صورت گرفته است.
با کمال تاسف این احساس وجود دارد که حساسیت‌ها در قبال برخی از پرونده‌ها متفاوت بوده و این تفاوت باید در خصوص همه پرونده‌ها از هر جریان و مشی سیاسی به سوی عدالت قضائی سوق پیدا کند. 
جالب اینجاست که شخص آملی لاریجانی در نامه‌ای که آیت‌الله یزدی نوشت صراحتا عنوان می‌کند که چرا برخورد با همکاران من را مطرح کرده و برخورد با عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف را مطرح نمی‌کنید؟ سوال از ایشان این است که به هر حال، شما رئیس قوه قضائیه بودید و اگر نیاز به اطلاع‌رسانی در خصوص این پرونده به افکار عمومی بوده که قطعا هم بوده، چرا این اقدام را نکردید؟
صحبت ما با آقای رئیسی و مجموعه همکاران ایشان در دستگاه قضائی این است که با توجه به تاخیر 30 ماهه صورت گرفته در اطلاع‌رسانی به افکار عمومی، شورای شهر و شهرداری به عنوان ذینفعان این پرونده، اقدام عاجلی را برای روشنگری ماجرا تدبیر کنند. بالاخره، بحث هزاران میلیارد منابع عمومی در این پرونده مطرح بوده که در اختیار این افراد بوده و با تصمیمات انجام شده در این پرونده از دسترس نهاد شهرداری خارج شده است. در هر مسئله‌ به وجود آمده در مجموعه مدیریت شهری، می‌بینیم که امضای این آقا پای آن بوده است. 
به نظر می‌رسد که با یک تعامل و رفت و برگشت بین ما، دستگاه قضائی و دادسرای نظامی، می‌توان به کامل‌تر شدن این پرونده و تکمیل آن کمک کرد. به نظر منف یکی از دلایلی که روند بازپرسی و تنظیم کیفرخواست این پرونده به طول انجامیده، این است که اساسا، آقایان به سراغ ما نیامده و کسی این سوال را مطرح نکرده که در بخش‌های املاک و مناطق چه اقداماتی توسط تیم شریفی صورت گرفته است؟ به راحتی، می‌شد تا با یک تعامل مناسب در طول دو سال و نیم گذشته، امضاها، توصیه‌ها و دستورات قائم مقام قالیباف را احصا و جمع‌آوری کرده و آن را ضمیمه پرونده کرد. 
اعداد و ارقامی که در خصوص این پرونده مطرح شده و به گوش ما رسیده، همه به صورت غیر رسمی بوده و ما خبر دقیقی از ارقام مورد دخل و تصرف قرار گرفته در این پرونده در دست نداریم. مثلا، آقای نجفی در ایام شب عید 97، عنوان کردند که بالغ بر هزار میلیاردتومان منابع در این مسئله وجود دارد که به زودی مورد وصول قرار گرفته و آن را برای حقوق‌ها و فعالیت‌های مورد الزام شهرداری در اسفندماه اختصاص خواهیم داد.
این امر اتفاق نیفتاد و در ادامه، آقای مکارم در دوره سرپرستی خود در شهرداری از دریافت 1600میلیاردتومان منابع این پرونده در آینده نزدیک خبر دادند و ما نیز به همین دلایل سکوت کردیم تا منابع عمومی مردم طی روال قانونی بازگردد. البته، من هم از این بابت، از خودمان انتقاد می‌کنم که چرا در این خصوص مسائل مطرح شده از سوی آقایان، نجفی، مکارم و افشانی را پذیرفته و در قبال آن به این امید که به زودی، منابع مذکور واصل خواهد شد، سکوت کردیم.

 
گفت‌وگو: محمد جعفری
اخبار مرتبط
نظرات شما