روح‌الله زم که بود و چرا دستگیر شد

با بازداشت روح الله زم، مدیر رسانه آمدنیوز می‌توان پیش‌بینی کرد که کانال و سایت آمدنیوز نتواند تاثیر منفی گذشته خود را بگذارد.

به گزارش پرسشگری، روح الله زم چه کسی است و چگونه توانست از زمان رواج تلگرام در ایران با راه‌اندازی کانالی معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران، نظرها را به خود جلب کند. درواقع همه‌چیز از همان وقایع دی‌ماه ۱۳۹۶ شروع شد و نام «آمدنیوز» بر سر زبان‌ها افتاد. هرچند پیش از آن و با بازداشت برخی خبرنگاران در داخل ایران به دلیل ارتباط با آمدنیوز، موضوع روح الله زم و کانال او بحث برانگیز شده بود اما بعد از آشوب‌های ۹۶ بود که آمدنیوز به عنوان یک کانال دردسرساز زیر ذره بین قرار گرفت؛ کانالی که با صراحت، مردم را دعوت به اغتشاش می کرد.
 فعالیتهای آمدنیوز چنان بود که حتی تلگرام هم آمدنیوز را با شکایت ایران و به دلیل تبلیغ فعالیتهای تروریستی از دسترس خارج کرد. با این حال کمی بعد همان تیم به نام «صدای مردم» کانالی را به راه انداخت که اکنون در اختیار سپاه پاسداران است.
روح‌الله زم شهریور ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. او پس از اعتراضات سال ۸۸ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و سپس ایران را ترک کرد.
روح‌الله زم، فرزند محمدعلی زم از روحانیون سرشناس و رییس سابق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است و به همین دلیل امکان نزدیکی او با فرزندان مسئولان فراهم شد. پدر روح‌الله زم مدتی در کسوت تهیه‌کننده در سینمای ایران فعالیت داشت و سبب ورود فرزندش به آثار سینمایی شد. محمدعلی زم همچنین نامزد پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی شهر تهران در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ بود اما نتوانست رای لازم را کسب کند و در سمت پیشین خود یعنی معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران به کار خود ادامه داد. دفتر سینمایی او کمی بعد طعمه حریق شد.
در سال ۱۳۹۶ ، 2 نفر از اعضای خانواده روح‌الله زم به جرم جاسوسی دستگیر شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند. روح الله زم مدعی شد این کارها برای تحت فشار گذاشتن او و تیم خبری‌اش می‌باشد. در روز ۱۹ مهر ۱۳۹۶ سردبیر کانال تلگرامی آمدنیوز پستی را منتشر کرد که در آن نوشته شده بود: به دلیل بازداشت 2 نفر از اعضای خانواده روح‌الله زم، اسناد دست اولی را منتشر خواهیم کرد. ساعاتی پس از این پست تلگرامی، پدر روح‌الله زم در نامه‌ای دوپهلو دستگیری دو فرزندش را تایید کرد و فرزندش را به آرامش بیشتر فراخواند.
پس از آن آمدنیوز به انتشار خبرهایی که مدعی بود اسناد دست اول است، ادامه داد.
در اسفند ۱۳۹۷ مستند «ایستگاه پایانی دروغ» از صداوسیما پخش شد و پخش این مستند، واکنش‌های زیادی در پی داشت و جایگاه و اعتبار زم را در دستگاه های جاسوسی انگلیس و آمریکا دستخوش تغییر کرد.
با این همه، امروز پس از نزدیک به ۴ سال بحث و جدل درباره پیدا و پنهان شبکه ضدایرانی آمدنیوز، روح الله زم در اختیار سربازان گمنام امام زمان (عج) قرار گرفته تا بار دیگر قدرت اطلاعاتی کشورمان به رخ گروههای معاند کشیده شود.
حال می‌توان پیش‌بینی کرد که با توجه به اتفاقات اخیر از جمله بازداشت بیژن قاسم‌زاده، کسی که دستور فیلتر تلگرام را داد و دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، کانالی که دلیل اصلی فیلتر تلگرام و اغتشاشات دو سال پیش در کشور شد، احتمال تجدیدنظر در وضعیت تلگرام وجود داشته باشد.
گزارش:ملیکا شیخان

 
اخبار مرتبط
نظرات شما