پروانه سلحشوری نماینده مجلس:

دوقطبی سازی کیهان در بزنگاه حساس

یک نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است مردم ما به بلوغ اجتماعی لازم رسیده‌اند و با هم همزیستی دارند. نشانه‌هایش را هم می‌توانیم در جامعه به خوبی ببینیم. برای نمونه زنانی که پوشش چادر دارند با زنانی که پوشش‌های دیگری دارند در کنار هم زندگی می‌کنند.

به گزارش پرسشگری، پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی در یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: ورود زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج را می‌توان به عنوان یک اتفاق میمون قلمداد کرد؛ اتفاقی که موجب همگرایی ملی و شور و نشاط در جامعه شد. با این حال باز هم اقلیتی کوشش کرد با نادیده گرفتن اقبال عمومی و نشاط اجتماعی مردم، میان آنها شکاف ایجاد کند. نحوه مواجهه یکی از روزنامه‌های منتقد دولت با این موضوع نشانه‌ای قوی از گفتمان این اقلیت پر سر و صداست. گفتمانی که آشکارا در تقابل با وحدت و انسجام ملی است. زبانی که این روزنامه برای مخاطب خودش تعریف کرده در واقع نوعی دوقطبی‌سازی غیرواقعی است. صدایی است که انتظار می‌رود از دهان رسانه‌هایی شنیده شود که با ایران سر تقابل دارند اما در کمال شگفتی ما در داخل کشورمان چنین صدایی را می‌شنویم. این صدای کسانی است که دوست ندارند جامعه ایرانی رنگ وحدت را ببیند. کسانی که درک دقیقی از مناسبات جامعه داشته باشند، می‌دانند نمی‌توان به زنانی که برای تماشای یک مسابقه فوتبال به ورزشگاه می‌روند برچسب بی‌اعتنایی به اعتقادات مذهبی زد. من به یقین می‌گویم بسیاری از کسانی که در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کردند از عاشقان امام حسین(ع) هستند. هر ایرانی وطن‌پرستی حضور زنان در ورزشگاه را یک تجربه ملی موفق می‌داند و می‌داند که حضور در ورزشگاه با رهسپار شدن برای زیارت امام حسین(ع) منافاتی با یکدیگر ندارند و این دو موضوع ربطی به هم ندارند، از همین رو چنین تقسیم‌بندی‌هایی
نه تنها بیهوده است، بلکه در تقابل با شعاری است که معمولا خود اصولگرایان مطرح می‌کنند و از لزوم وحدت سخن می‌گویند. البته به تریبونی که یکپارچگی ملی را نشانه می‌گیرد باید شک کرد، اما در عین حال من این گفتمان را بسیار مغلوب می‌دانم و به قول معروف معتقدم که ایشان آب در هاون می‌کوبند.
کاری که آنها می‌کنند به جز دورتر شدن‌شان از واقعیت‌های جامعه نتیجه دیگری ندارد. چنین رویکردی حتی برای کسانی که صاحب تفکر همسو با آنها هستند هم دیگر جذابیتی ندارد. چنان‌که دیدیم بسیاری از رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان هم با درک واقعیت‌های جامعه با خواسته به‌حق زنان همراهی کردند و با آن مخالفتی نشان ندادند. از سوی دیگر به نظرم این دوقطبی‌سازی‌های غیرواقعی
بر رفتار معقولانه مردم اثر چندانی نمی‌گذارد، چراکه مردم ما به بلوغ اجتماعی لازم رسیده‌اند و با هم همزیستی دارند. نشانه‌هایش را هم می‌توانیم در جامعه به خوبی ببینیم. برای نمونه زنانی که پوشش چادر دارند با زنانی که پوشش‌های دیگری دارند در کنار هم زندگی می‌کنند و این تفاوت‌ها را پذیرفته‌اند. باور دارم این گفتمان و این سر و صداها در میان مردم ما با هر گرایشی نفوذ چندانی ندارد.
 
اخبار مرتبط
نظرات شما