در گفت‌وگو با پرسشگری مطرح شد:

رییس‌جمهور وظایف شورای نگهبان را گوش‌زد کرد

نایب رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی معتقد است رییس‌جمهور آنچه که ازشورای نگهبان توقع دارند و این توقع همه کاندیداهاست، به‌خصوص اینکه شورای نگهبان قانون را در مورد انتخابات اجرا کند، قانون در بحث بررسی صلاحیت‌ها ماده 128قانون انتخابات است.

به گزارش پرسشگری، به جرات می‌توان گفت که نشست خبری روز دوشنبه حسن روحانی رئیس‌جمهور یکی از صریح‌ترین، شفاف‌ترین و مهم‌ترین نشست‌های رسانه‌ای است که ایشان تاکنون داشته است. سخنان مسئول اجرای قانون اساسی هم در زمینه مسائل داخلی و هم در بستر سیاست خارجی دارای نکاتی بود که عده‌ای چندان مایل نیستند که این موضوعات از سوی بالاترین مقام اجرایی کشور به زبان آید. عبور نسبی از بحران تحریم‌ها، تاکید بر نظارت ونه دخالت در روند اجرایی انتخابات از سوی شورای نگهبان و از همه مهمتر آمادگی ایشان برای کسب منافع ملی حتی به قیمت قربانی شدن از جمله سرفصل‌های مهمی بود که در این مصاحبه مطرح شد. انتظار می‌رود این مصاحبه بازتاب فراوانی در فضای سیاسی کشور داشته باشد. در این زمینه گفت‌وگوی کوتاهی با محمد کاظمی نایب رئیس کمیسیون قضائی مجلس داشته‌ایم. وی در پاسخ به سوالی پیرامون سخن آقای روحانی حاکی از آمادگی برای قربانی شدن در جهت منافع ملی می‌گوید: این بحث آقای رئیس‌جمهور مربوط به مسائل برجام و مشکلاتی که ما با آمریکا داریم می‌شود. طبق اطلاعاتی که من دارم آقای رئیس‌جمهور در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل داشت آماده بود که هر اقدامی که برای منافع ملی نیاز باشد انجام دهد ودر همین جهت اقداماتی از سوی فرانسه و سایر کشورهای اروپایی برای ملاقات و برقراری ارتباط با ترامپ صورت گرفت که بدلیل این که ترامپ حاضر نشد رفع تحریم‌ها را اعلام کند این ملاقات صورت نگرفت . به نظر من این رفت و آمدها و وساطت‌ها کما کان جریان دارد. خواه ناخواه بالاخره ما به سمت و سوی اقداماتی که منجر به برداشته شدن تحریم‌ها می‌شود باید حرکت کنیم . بهر حال مردم ما مورد هجوم تحریم‌ها قرار گرفته‌اند و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بر هیچ یک از مسئولان پوشیده نیست. رئیس‌جمهور هم مسئول است و هم پاسخگو. پس ضرورت ایجاب می‌کند بر اساس مسئولیتی که در قانون اساسی بر عهده رئیس‌جمهور است، به‌خصوص بر اساس قول‌هایی که در انتخابات به مردم داده است، تلاش خود را باید برای حل مشکلاتی که منجر به این مسائل شده است مصروف کند. من هم نظر آقای رئیس‌جمهور را تایید می‌کنم که ایشان اگر نیاز به فداکاری بیشتری بود و اگر نیاز به دادن هزینه‌های بیشتری شد اگر نیاز به تلاش‌های بیشتری بود این کارها را انجام دهد. همچنین با مردم شفاف صحبت کند. من بعنوان نماینده مردم و به عنوان فردی که طرفدار آقای روحانی در جریان انتخابات بوده است و به عنوان کسی که جریان و خاستگاه اش متکی به خاستگاه جریان اصلاحات و اعتدال است، انتظار دارم که آقای ریس جمهور به‌خصوص در این زمینه با مردم شفاف سخن بگوید و مشکلات و موانعی که بر سر راه دارد با مردم خیلی روشن بازگو کند و به مردم ثابت کند که حاضر به هر گونه فداکاری برای حل مشکلات است. به هرحال ما می‌دانیم که مشکلات اقتصادی که اکنون بر مردم فشار وارد کرده است عمدتا حاصل تحریم‌هاست. اما جریان مقابل فکری آقای رئیس‌جمهور این مشکلات را متوجه دولت و متوجه آقای روحانی می‌داند و متاسفانه آقای روحانی تاکنون هیچ دفاع شفاف و همه‌جانبه‌ای از خود هم نکرده است و بیان نمی‌کند که این مشکلات ناشی از چه مسائلی است؟ در هر حال من دو انتظار دارم: یکی شفافیت ودوم از خود گذشتگی برای حل مشکلات اقتصادی مردم.
نظر شما در خصوص این بخش از سخنان روحانی مبنی براین که شورای نگهبان در انتخابات نباید قضاوت و دخالت کند و فقط باید نظارت کند، چیست؟
رئیس‌جمهور وظایف شورای نگهبان را در قانون اساسی بیان کرده است. شورای نگهبان در قانون اساسی ناظر بر صحت اجرای انتخابات است . ناظر بر قوه مجریه است که حقوق افراد و کاندیداها پامال نشود . بیان رئیس‌جمهور یک بیان قانونی است. این که بعضی‌ها موضع تندی در قبال سخنان گذشته آقای روحانی و مواضع اخیر ایشان می‌گیرند غیر منصفانه است. آقای رئیس‌جمهور آنچه که ازشورای نگهبان توقع دارند و این توقع همه کاندیداهاست، به‌خصوص اینکه شورای نگهبان قانون را در مورد انتخابات اجرا کند، قانون در بحث بررسی صلاحیت‌ها ماده 128قانون انتخابات است. توقع همه ما این است که شورای نگهبان استعلام‌های چهارگانه را مبنای اعلام صلاحیت قرار دهد و برای مردم حق انتخاب از افکار مختلف و، سلیقه‌های متفاوت را قائل باشد تا ما مجلسی برخاسته از نظرات اکثریت مردم داشته باشیم. ان شاءا... به همین ترتیب عمل خواهد شد.
رییس‌جمهور گفته است که صداوسیما در مورد پخش سخنانش سلیقه‌ای برخورد می‌کند. آیا واقعا صداوسیما چنین حقی را دارد؟
هزینه و اعتبار و منابع مالی اداره صداوسیما از جیب مردم است که اکثریت مردمی که به این رئیس‌جمهور رای داده‌اند. پس توقع مردم و توقع اکثریت جامعه این است که صداوسیما عملکرد خدمات و زحمات این دولت منتخب را بیان کند و منطبق با واقعیت بیان کند و در این جهت خلاف نگوید. متاسفانه صداو سیمای ما در حال حاضر مسئولیت بزرگ کردن مشکلات و متوجه کردن مشکلات به سمت و سوی دولت را بر عهده گرفته است! این روش و رفتار صداوسیما هم مورد انتقاد نمایندگان و حتا مورد انتقاد رئیس مجلس قرار گرفته است. آقای روحانی هم به حق این انتظار دارند و ما هم انتظار داریم هم هیات نظارت و هم مقامات عالی نظام یک اخطار و تذکری خصوصا در آستانه انتخابات به صداوسیما بدهند تا مردم را دچار یاس و ناامیدی نکند.
آیا در حال حاضر قانون پالرمو لازم الاجراست؟
بنده آقای مصباحی مقدم و آقای رضایی را که نظر خاصی در این رابطه دارند را به عنایت ویژه به قانون می‌دهم. قانون اساسی ما می‌گوید مصوبه مجلس بعد از این که به تصویب شورای نگهبان رسید قانونی و لازم‌الاجراست. مجلس از باب ایراداتی که گرفته بود این موضوع را به مجمع فرستاد و مجمع هم در ظرف یک سال اعلام نظر نکرد، بنابراین پالرمو قانون است. در زمانی هم که ما قانون پولشویی را درکمیسیون قضائی مجلس بررسی می‌کردیم هیات محترم عالی نظارت به این لایحه هم ایرادات زیادی را وارد کرد ولی ما خود را مجاز ندانستیم که به این موضوع ورود کنیم چراکه جایگاه قانونی هیات نظارت ایراد به مصوبه مجلس نیست. بله هیات عالی نظارت براساس مسئولیتی که دارد به هنگام تصویب طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌ها باید حضور پیدا کند و در آنجا نظرات خود را اعمال کند. من به عنوان یک حقوقدان در حال حاضر پالرمو و قانون آن را لازم الاجرا می‌دانم. و هیچ منعی برای اجرای آن برای رئیس‌جمهور نیست.

 
اخبار مرتبط
نظرات شما