حسین ضیایی، تحلیلگر مسایل بین‌الملل:

دیپلماسی اروپا به‌دنبال قایق نجات

یک تحلیلگر بین‌الملل معتقد است حالا که دیپلماسی امریکا در مسیر ناکامی‌ها به ویژه بافاجعه اکراین‌کیت، بن‌بست در خاورمیانه به کوه یخی خورده و در حال غرق شدن است، اروپا باید بیشتر به فکر قایق نجات برای آینده خود باشد.

به گزارش پرسشگری، حسین ضیایی، تحلیلگر مسایل بین‌الملل در یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: اعلام مهلت یک ماهه فرانسه (اتحادیه اروپایی) به ایران و امریکا برای انجام مذاکره به عنوان ابزار برنامه «مهار اروپایی» در برابر سیاست ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران و متقابلا تاکید ویژه رهبری بر ادامه کاهش تعهدات برجامی نشانگر آن است که «اراده ایرانی» فریب بازی‌های سیاسی کهنه شده غرب را نخواهد خورد. ظاهرا بعد از ناکامی کاخ سفید در مدل‌سازی «برجام امریکایی» هم اینک اروپا امید زیادی به «تفسیر اروپایی» خود از برجام به عنوان اهرم فشار موثر در برابر ایران دارد؛ امری که بیش از هر چیز «اعتبار دیپلماسی اروپایی» در عرصه تعاملات جهانی را بیش از پیش خدشه‌دار می‌کند. این در حالی است که بی‌اعتنایی ایران به اعلام مواضع اروپایی‌ها مبنی بر خروج از برجام نشانگر پایان زمان بازی غرب با تهران است. در حقیقت نه برجام با «تفسیر امریکایی» و نه برجام با «تفسیر اروپایی» قادر به عقب راندن ایران از حقوق واقعی خود در برجام نیست. از سوی دیگر هم اینک اعتبار برجام در ایران همراه با محک خوردن اروپایی‌ها با آن توسط افکار عمومی ایران تبدیل به یک مساله بزرگ ملی شده است.
بدین‌ترتیب اروپا نباید با دست‌کم گرفتن «اراده ایرانی» جایگاه مهم خود را در برابر اصلی‌ترین قدرت خاورمیانه (ایران) را از دست بدهد.
حالا که سیاست خارجی و دیپلماسی امریکا در مسیر ناکامی‌های پی‌درپی به ویژه با «فاجعه اکراین‌کیت، بن‌بست در خاورمیانه» و همچنان «کشتی تایتانیک» به کوه یخی خورده و در حال غرق شدن است، اروپا باید بیشتر به فکر قایق نجات برای آینده خود در خاورمیانه باشد تا اینکه در کنار غرق‌شدگان و ورشکستگان سیاسی در این منطقه بماند.


 
اخبار مرتبط
نظرات شما