صباح زنگنه، کارشناس مسایل بین الملل:

چاره حل بحران یمن

یک تحلیلگر مسایل بین‌الملل معتقد است ایران به عنوان کشوری که ابتکار برگزاری چنین نشستی را مطرح کرده و از ورود کشورهای اروپایی برای برگزاری چنین نشستی و مذاکره با نمایندگان انصارالله نیز استقبال کرده است، می‌تواند به راه‌حل‌های دیپلماتیک کمک کند.

به گزارش پرسشگری، صباح زنگنه، کارشناس مسایل بین الملل در یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: روز گذشته نشستی میان نمایندگانی از انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی (فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا) با میزبانی وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد که می‌تواند از چند جهت حایز اهمیت باشد. واقعیت آن است که در میان کشورهای دنیا و به خصوص در غرب که به موضوع یمن اهمیت نشان دادند و تلاش کردند که به راه‌حل‌هایی سیاسی برای بحران یمن دست پیدا کنند همین کشورهایی بودند که روز گذشته با نمایندگان انصارالله یمن دیدار کردند. اینها از جمله کشورهایی بودند که اکنون مورد مشورت و رایزنی جمهوری اسلامی ایران در موضوع یمن قرار دارند و به دنبال یافتن راه‌حل‌های سیاسی و دیپلماتیک برای بحران یمن هستند. طبیعتا این کشورها تاثیرات خود را در عرصه بین‌الملل دارند و حداقل می‌توانند در راستای توقف صادرات سلاح به عربستان سعودی و امارات دست به اقدام بزنند و همچنین می‌توانند در مذاکرات فراتر از موضوع تسلیحات در سطح وسیع‌تری با کشورهای دیگر همچون امریکا و روسیه نیز داشته باشند و به امریکا فشار وارد کنند تا حمایت‌های امریکا از عربستان سعودی به نحوی کاهش پیدا کند یا متوقف شود و همچنین این توان را دارند موضوع را وارد شورای امنیت کنند و از عربستان بخواهند که به فوریت حمله‌های خود به مردم یمن را متوقف کند و به راه‌حل یمنی- یمنی توجه داشته باشد. این نوع گفت‌وگو‌ها در سطوح کشورهای مختلف می‌تواند به نتایج بهتری برسد. هیات کنونی که به تهران سفر کرد، می‌تواند تحرک خود را افزایش دهد و به همین شیوه در پایتخت‌های دیگر نیز مذاکرات خود را پیش ببرد و از طریق تحرک‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای گام‌های مهمی را در مسیر پایان جنگ یمن بردارد. در این میان نیز نقش ایران را نمی‌توان نادیده گرفت.
ایران به عنوان کشوری که ابتکار برگزاری چنین نشستی را مطرح کرده و از ورود کشورهای اروپایی برای برگزاری چنین نشستی و مذاکره با نمایندگان انصارالله نیز استقبال کرده است، می‌تواند به راه‌حل‌های دیپلماتیک کمک کند. بنابراین ما شاهد آن هستیم که دو یا سه کشور اکنون طرفدار ادامه جنگ یمن هستند که شامل امریکا، عربستان و امارات می‌شود. از سوی دیگر جبهه‌ای در طرف مقابل شکل گرفته است که تمایل به گفت‌وگوهای یمنی-یمنی و همچنین رسیدن به راه‌حل‌های سیاسی و توقف تجاوزهای عربستان و امارات به یمن هستند. جمهوری اسلامی ایران در این جبهه قرار گرفته و از ابتدا پیشگام این بحث بوده است و در نتیجه اگر بناست هرگونه مذاکره‌ای برای حل بحران یمن در آینده صورت بگیرد حتما جمهوری اسلامی ایران یکی از عناصر و عوامل موثر آن گفت‌وگو‌ها خواهد بود. اکنون نیز شاهد آن هستیم تحولاتی در جنوب یمن در حال رخ دادن است که می‌تواند روی شرایط موجود بر تحولات یمن اثر بگذارد. هر چند برخی بر این باور هستند که اگر جنوبی‌ها عدن را در اختیار داشته باشند یمنی‌ها به راه‌حل نزدیک‌تر می‌شوند، اما نباید فراموش کرد اقداماتی که اکنون در جنوب یمن در حال انجام است - و توسط هر کسی نیز شکل گرفته که عامل آن نیز مشخص است - جز به افزایش تنش و درگیری و همچنین طولانی کردن بحران هیچ کمکی نخواهد کرد. به این دلیل که مردم جنوب یمن همگی بر استقلال و ایجاد یمن جنوبی اجماع ندارند. از طرف دیگر به منصورهادی به عنوان رییس‌جمهور نیز اعتقادی ندارند و از او حمایتی نمی‌کنند. بنابراین هیچ زمینه مشترکی در میان مردم جنوب یمن وجود ندارد. از همین رو چنین اقدامی و افزایش درگیری در عدن و تلاش برای تصرف این بندرگاه توسط نیروهای جدایی‌طلب جنوب مورد حمایت امارات کمکی به حل بحران در این کشور نمی‌کند. جدایی‌طلبان جنوب نیروهای متفرقه‌ای بودند که توسط امارات متحده عربی سازماندهی شدند و آموزش دیدند و به آنها نیز جهت داده شد. هیچ یک از این موارد به حل بحران کمک نخواهند کرد تا آرامش به کشور بازگردد. تسلط بر عدن یعنی تسلط یک بندر است. این جزو خواسته‌های امارات است. آنها حجم زیادی از نیرو و تجهیزات را وارد جنگ یمن کرده‌اند با طیف گسترد‌ه‌ای از احزاب و گروه‌های متعدد نیز وارد مذاکره شده‌اند و همه اینها به این دلیل بوده است که بر بنادر یمن مسلط شوند و این در چارچوب سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ تسلط امارات بر بنادر منطقه است. از همین رو چنین موضوعی مورد پذیرش عشایر و قبایل مورد حمایت عربستان سعودی نیست و همچنین احزاب قدیمی و ریشه‌دار یمنی نیز آن را قبول ندارند و حتی این اقدام را نیروهای وابسته به القاعده و نیروهای مختلف عقیدتی و سایر نیروهای مسلحی که به دنبال تحکیم افکار خود در یمن هستند، نیست. حال اقدامات جدید توسط عناصر نوپا در یمن در حال شکل‌گیری است که قطعا بنزین جدیدی به آتش اختلافات در یمن اضافه می‌کند و کمکی به حل مسائل یمن نخواهد کرد.
 
اخبار مرتبط
نظرات شما