بهبود روابط دیپلماتیک با همسایگان عرب؛

ظریف به کویت سفر می‌کند

باتوجه به سفرهای هیات‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اکنون وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران برای دیدار با مسوولان کویت به این کشور سفر خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل پرسشگری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از کش و قوس‌های فراوانی که در سال‌های اخیر فضای روابط دیپلماتیک کشورهای حاشیه خلیج فارس را غبار آلود کرده بود در سفر اخیرش به قطر با امیر این کشور و همتای قطری‌اش دیدار و گفت وگو کرده بود که بسیاری کارشناسان حوزه خاورمیانه از این دیدار به عنوان سرآغازی برای بهبود روابط با اعراب حوزه خلیج فارس یاد می‌کنند. پس از این دیدار اعزام هیاتی از کشور امارت متحد عربی باعث شد تا تحولات در روابط ایران با کشورهای عربی در ماه‌های اخیر نشانه‌های مثبتی رابه همراه داشته باشد است.
این تحولات در حالی است که یک نشست بین گاردهای ساحلی ایران و امارات متحده عربی هم بعد از ۶ سال برگزار شد. ایران و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات درباره مسائل منطقه به خصوص مساله سوریه و یمن دچار اختلافات عمیقی شده‌اند اما در ماه‌های اخیر نشانه‌هایی از کاهش این اختلافات دیده می شود و اکنون وزیر امور خارجه ایران سفری برای دیدار با مقامات کویتی به این کشور سفر خواهد کرد تا گمانه‌زنی‌ها برای بهبود وضعیت کشورهای منظقه به واقعیت نزدیک‌تر بشود.

 
اخبار مرتبط
نظرات شما